2012. február 26., vasárnap

Karl May két évfordulója

Karl Friedrich May
(1842-1912)
170 évvel ezelőtt, 1842. február 25-én született Karl May, az amerikai vadnyugatról szóló kalandregények halhatatlan írója.  Március 30-án lesz száz éve, hogy meghalt.

Huszonnyolc nyelvre lefordított művei világszerte százmilliós példányszámban keltek el, noha velük szemben számtalan kifogás emelhető. A jellemábrázolás hiánya, legalábbis gyermeki felszínessége, a szerkezet esetlegessége, az egyébként fordulatos cselekmény végkimenetelének kiszámíthatósága ellenére kamaszok generációit ejtette rabul a Winnetou, Az Ezüst-tó kincse és a többi könyv. Mert a vadászat, a lovak, a csaták, a romantikus üldözések, és a jó feltétlen győzelme a rossz felett: az, amivel a gyermekmesékből éppen csak kinőtt személyiség oly szívesen és magától értetődően azonosulni képes.

2012. február 14., kedd

Könyvdominó

Néha enyhíteni kell a  munka egyhangúságán. Az amerikai Illinois állam egyik könyvtárában az alábbi módot eszelték ki erre.








2012. február 12., vasárnap

Ősvilági kalandok

Sokan vagyunk, akik e jégkorszaki hideg elől szívesen bújunk egy könyv mögé. Az alábbiakban három őskori történetet ajánlok - fedezék gyanánt.

Ifjúkorom visszatérő olvasmánya volt Szentiványi Jenő A kőbaltás ember című történelmi (vagy történelem előtti) regénye. Kedvessé tette előttem - az izgalmas cselekményen túl -, hogy kőkorszaki hősei a Kárpát-medence érintetlen tájain küzdenek a túlélésért; barlangi medvével, kardfogú tigrissel, emberekkel, a természettel.
Szentiványi az író szabadságával, de a tudós alaposságával is vezeti szereplőit az ismerős vidékeken. Mindig is úgy éreztem, hogy Ge-og és társai méltó megszemélyesítői úttörő elődeinknek.



1980-ban jelentkezett a mára hat részesre duzzadt regényciklus, A Föld gyermekei első darabjával az amerikai Jean M. Auel. Az írónő, aki öt gyermek édesanyja és négy egyetem díszdoktora, valódi világsikert ért el A Barlangi Medve népével; 45 milliót adtak el a teljes szériából, Magyarországon is jégkorszaki bestsellerként kínálja az Ulpius. (Középiskolás kortól javaslom, esetleg közös családi olvasásra.) 

Daryl Hannah Ayla szerepében
A paleolit román 30 ezer évvel ezelőtt játszódik. A cro-magnoni Ayla egy földrengés során elveszíti családját. Az alig ötesztendős leányt Neander-völgyi törzs fogadja be. E húszegynéhány ember mindennapjait meséli el az írónő; hasonlóan Szentiványihoz, regényes elemeket keverve a történelem tényeivel. ¸
A Föld gyermekeinek eddig két epizódja jelent meg magyarul. A Lovak Völgye után idén májusra várható a harmadik kötet, A mamutvadászok címmel.
A Barlangi Medve népe amúgy mozifilmként is létezik. Auel könyvét 1986-ban vitte filmre Michael Chapman. A főszerepet Daryl Hannah játszotta., de a feldolgozás ennél több szót nem is érdemel: aki teheti, maradjon az írott változatnál.


Az Afrikában született, de Angliában nevelkedett Michelle Paver is járt a Kárpátokban. Meg Norvégiában, Izlandon, Lappföldön, Amerikában. Az utazásai során szerzett élmények és tapasztalatok öltenek formát az Ősidők krónikái című sorozat első darabjában, a Farkastesvér című könyvben.
A regény Északnyugat-Európában játszódik, néhány ezer évvel a jégkorszak után. A főszereplő, Torak, 12 éves. Apját egy óriási medve - valójában egy démon - ölte meg, amely minden áldozatával egyre erősebb és erősebb lesz. El kell tehát pusztítani, amíg lehet, és ez a feladat a fiúra vár. Két segítőtársa akad: egy fiatal lány, Renn, és egy farkaskölyök. Ezt a farkast követi a két embergyerek erdőkön, gleccsereken át a végső összecsapás felé. Oda, ahol a jónak győznie kell a gonoszság felett. A Farkastestvért Magyarországon a Cephalion adta ki, amely a sorozat további részeivel, nyilván üzleti okokból, adós maradt. Nagy kár, mert a könyv jó. Külföldön milliós példányszámban keltek el az időközben hatrészesre duzzadt regényfolyam kötetei.

2012. február 6., hétfő

Lego


Elgondolkodtató kisfilm a jól ismert játékfigurákkal, természetesen könyvtári környezetben. Mottója legyen egy József Attila töredék (Indiában, hol éjjel a vadak...): "...helyét elfoglalta az őserdő egy hűvös éjjelen." 






2012. február 5., vasárnap

Fényben fürdő könyvtár

Napnál világosabb
Az Országos Széchényi Könyvtár 1985-ben költözött a Budavári Palota F épületébe. A világörökség részét képező műemléket 2011 nyarán használta "vetítővászonnak" egy látványtechnikával foglalkozó cég.  

A különleges bemutatóról készült 5 perces referenciaanyag nem a legjobb minőségű: legfeljebb csak utal az eredeti élményre.



2012. február 4., szombat

Az új könyvtári kisegítő

A munkaerőt Az őrület hullámhosszán című 1989-es amerikai vígjátékból kölcsönöztük. (A filmet, melynek eredeti címe UHF, Jay Levey rendezte. ) 

A figura egy korai Schwarzenegger-moziból lehet ismerős; a Conan, a könyvtáros a Conan, a barbár elemeire épül. Az eredeti címek jobban kiemelik az összefüggést: Librarian - Barbarian.

Ja, igen: az erőszakos képsorok miatt a videót csak erős idegzetű, 12 éven felüliek nézzék meg! (Durva, mint egy Tom és Jerry epizód.)

Jövő héttől pedig mindenki viselkedjék nagyon tisztelettudóan a könyvtárban!
      



2012. február 3., péntek

Andersen-díjas írók


Andersen

A dán meseíró, Hans Christian Andersen nevét viselő díjat a Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY)  alapította 1956-ban. (A szerzőket kezdettől, az illusztrátorokat 1966 óta jutalmazzák.) Ez a legrangosabb gyermekirodalmi kitüntetés; gyakran "Kis Nobel-díjként" emlegetik. Jelentőségét növeli, hogy csak kétévente, az esedékes IBBY Kongresszus alkalmával osztják ki, s hogy Dánia királynője a védnöke. 

A jelölteket a Tanács nemzeti szervezetei ajánlják, és a szakértőkből álló zsűri e jelöltek közül választja ki a végső győztest. Így lesz ez idén is: ezúttal 27 író és 30 szerző neve szerepel a listán. (Magyar, sajnos, nincs közöttük, de a névsort érdemes végigböngészni.) 

A  korábbi  kitüntetettek között számos klasszikusnak számító, Magyarországon is népszerű alkotót találunk. Andersen-díjas többek között Astrid Lindgren,  Erich Kästner, Gianni Rodari és Christine Nöstlinger is. 

Az IBBY honlapján valamennyi eddigi győztes neve olvasható, könyvtárunkban pedig egyre gazdagabb a kínálat az érintett szerzők műveiből. 

2012. február 2., csütörtök

Játsszuk le!


Az 1848-1849-es szabadságharc a magyar történelem talán legmagasztosabb küzdelme. Hősei a magyarság igaz példaképei. Ezért is támogatta néhány évvel ezelőtt az oktatási tárca annak a számítógépes stratégiai játéknak a terjesztését, amely a független és szabad Magyarországért vívott harcokat dolgozza fel. 

Az 1848-ban a történelmi tényeket követi a játékmenet. A sikerhez a helyszínek, a szereplők ismerete, de a természeti adottságok figyelembe vétele is szükséges.


Ha szeretnéd magad hadvezérként kipróbálni, ha álmodoztál arról, hogy magyar seregeket vezetsz a haza üdvéért, jelentkezz február 8-án - azután minden szerdán - 15 órakor a könyvtárban
Nyerjük meg együtt a pákozdi csatát, sőt, győzzünk Világosnál is! 



A játékról bővebb információt találsz az http://48.sulinet.hu/bemutato.html oldalon.

2012. február 1., szerda

Könnyű olvasmányok

Selina Swayne: Floating. Ismerős lehet a fordulat: "sodró lendületű elbeszélés". A brit grafikusnő képi megfogalmazása alapján egy új fogalmat, a sodródó elbeszélést is számon kell tartanunk ezután.