2020. április 15., szerda

Iskolai vers- és prózaíró pályázat - MEGHOSSZABBÍTOTTUK A HATÁRIDŐT!

Pályázati kiírás


„A történet teljes egészében igaz, mert elejétől végig én találtam ki.”  
(Boris Vian)







A versenyt a következő kategóriákban hirdetjük meg:

  • 1-2. évfolyam
  • 3-4. évfolyam
  • 5-6. évfolyam
  • 7-8. évfolyam



A pályázatok maximális terjedelme (kategóriánként): három, számítógéppel, 14 pontos betűnagysággal írt  A/4-es oldal.  Kérünk mindenkit, hogy a levélben tüntesse fel saját nevét, osztályát! A pályázat nem jeligés.

A műveket elektronikus levélben kell beküldeni. Cím: konyvtar@vajk.t-online.hu.

Pályázni csak saját művel lehet, egy pályázó több írással is nevezhet. A pályaműveket szakértő zsűri bírálja el. A zsűri tagjait a későbbiek során egyenként mutatjuk be.


Beérkezési határidő: 2020. június 03., szerda, 12 óra


Az eredményhirdetésre 2020 júniusában kerül sor. 

A beküldött alkotásokból itt a blogon válogatást közlünk. 

2020. április 2., csütörtök

Gyerek szerepjáték karantén idejére (és tovább!)

A címben rögzített elnevezéssel alakult új fantasy szerepjátékos közösség. A Facebook-on, de tulajdonképpen a Vajk-sziget körül. 







A csoport, mint neve mutatja, elsősorban gyerekeknek szól, nekik kínál - a jelenlegi bezártságban - igényes szórakozási lehetőséget. Persze tudjuk jól, hogy az efféle időtöltés életkortól függetlenül izgalmas, szórakoztató, ráadásul sok hasznos készséget fejleszt. Valamelyest tehát hasonlít az olvasásra... 

Szeretettel ajánlom mindenkinek. 


Csatlakozni ITT lehet.   

Első igazgatónk, Kuhár Ernő

Az 1927-ben épült és átadott intézmény élére előbb Ferenczy Sándort nevezték ki, aki egyúttal ellátta volna a Rendessy-telepen működő társintézmény - a későbbi Piros -, valamint  két óvoda vezetői teendőit is. A besorolás szerint ez volt a 2. számú iskolakörzet Lőrincen. Ezt a döntést szeptemberre megváltoztatták: Erzsébettelepen és Szemerén is Kuhár Ernő lett az igazgató. 


Kuhár Ernő 1909 és 1913 között Muracsányban dolgozott. 1913-ban lett a szemeretelepi elemi iskola tanítója, és az év szeptemberétől otthona is a kerületben volt. Megbecsültségére, elkötelezettségére jellemző, hogy 1937-ben - Horthy Miklós kormányzó hozzájárulásával - III. Borisz király is kitüntette a bolgár Polgári Érdemrend tiszti keresztjével. Az elismerést a budapesti bolgár elemi iskolában végzett kiemelkedő munkájával érdemelte ki. (Az első világháború után számos bolgár-kertész bérelt szántóföldet a Rendessy-telepen. Kuhár Ernő e családok gyermekei részére szervezett magyar nyelvet tanító osztályt azzal a céllal, hogy a fiatalok beilleszkedését, későbbi tanulmányait elősegítse. Később kapcsolatba lépett a Budapesti Bolgár Követséggel és megszervezte a Budapesti Bolgár Iskolát.)



Kuhár Ernő


1927-ben nevezték ki - korabeli meghatározás szerint - a pestszentlőrinci elemi iskolák elemi igazgatójává. A Kond utcai új intézményben az első tanítási nap 1927. szeptember 10-én volt. A három tanteremre 153 tanuló jutott. Beiratkozási díj is volt: 1928-ban 2 pengőt kellett fizetni az állam elemi iskoláiban.

Kuhár Ernő 1935-től 1944-ig a Gulnert vezette, majd a Tanfelügyelőségen tevékenykedett. Az oktatásügy mellett igen aktív civil életet élt. Vezetői feladatokat látott el az Ipartestületben, a Vöröskeresztben és a sport területén is. Öt gyermeket nevelt, valamennyien felsőfokú végzettséget szereztek.

Kuhár Ernő 1945 januárjában hunyt el. 2009-ben Pestszentlőrinc - Pestszentimre oktatástörténetében játszott szerepéért posztumusz díszpolgári címmel tüntették ki.